http://vetgoz.com.tr
http://vetgoz.com.tr/basinda-biz/ilk-tek-goz-klinigimiz
veteriner göz merkezi

Basında Biz

İlk & Tek Göz Kliniğimiz

Türkiye’nin ilk özel uzmanlik kliniği olan veteriner göz merkezi koşuyolu’nda hizmet veriyor. Klinikte özel tani ve tedavi cihazlari ile bizzat prof. Dr. Murat şaroğlu’nun uzmanliğindan yararlanabilirsiniz.

Neden göz uzmanlığını seçtiniz?

Göz hastalıklarına ilgimin iki temel nedeni olduğunu sanıyorum. Birincisi, rahmetli dedem 80’li yılların başında katarakt operasyonu geçirmişti. O yıllarda teknoloji bu kadar gelişmediği için uygulanan teknikler çok farklıydı. Neticede dedem ömrünün son 15 yılını görme engelli olarak yaşadı. Çocuk yaşta bilinçaltımda oluşturduğu etkiler diyelim. Diğer sebep ise sanırım sporcu geçmişimden kaynaklanıyor. Zor olanla hep bir derdim olmuştur. Mücadeleci ve inatçı bir yapım var.

Almanya’da bir süre eğitim aldınız. İki ülkenin veterinerlik yaklaşımını insani ve teknik yönden karşılaştırmanızı istesek...

Teknoloji üreten bir ülke olarak Almanya kesinlikle çok daha ileri. Ancak bir o kadar net söyleyebilirim ki, insanımızın vicdanı ve cana olan saygısı kimi zaman daha ön planda. Örneğin, orada daha rahat ötenazi kararı verebiliyorlar.

Hayvan gözüyle insan gözü arasında farklılıklar var mı?

Aslında temelde ikisi de birbirine çok benzer yapıda. Ancak minör farklılıklar var. Minör farklılıklarsa çok önemli. Tür farklılığı var her şeyden önce. Ortak birçok hastalık olmakla birlikte sadece köpek ya da kedilerde gelişen hastalıklar da var. Bizim hastalarımız, sahibinin ilgisine muhtaç. Örneğin, gözünde ağrısı başladığında, ki birçok hastalığın temel belirtisi olabilir, kendini ifade edemiyor. Katarakt başladığında “Bulanık görüyorum” diyemiyor. Bu yüzden bizim hastalarımızda problemler genelde kronik. Aslında çok isterdim hastama “Ne sıkıntınız var?” diyebilmeyi. Göz gibi hassas bir organda, ne kadar erken müdahale edilirse o kadar iyi sonuçlar alınıyor. Önemli bir görev de pratisyen meslektaşlarıma düşüyor. Hasta sahibinin bir gözlemi ya da şikâyeti olmasa da periyodik olarak hastalarımızın gözünü muayene etmek erken tanı açısından önemli.

“Kedi gözü” diye bir kavram var hayatımızda… Kedi gözünü özel kılan şey nedir?

Kedi başlı başına çok enteresan ve özel bir hayvan. Mesela yaşlılığa bağlı katarakt son derece enderdir kedilerde. İrislerindeki kas yapısı farklılığı, ışıkta göz bebeğinin çizgi şeklinde daralmasına yol açar. Göz delinmiş bile olsa görüş kurtarılabilir. Anlayabilene aşk olsun, özeldir kediler. Yolda karşılaştığımız gözü dışarı fırlamış ya da tamamen yok olmuş kedilerin artık yoğun damla tedavisiyle iyileşebildiğini görüyoruz. Aynı zamanda bazen, uzman olmayan hekimlerin gözden erken vazgeçtiklerini duyuyoruz. Eski ya da eksik bilgi neticesinde her yıl binlerce kedinin gözünün yersiz yere alındığını, birçoğunda en azından kısmen sonuç alınabileceğini biliyorum. Çok çarpıcı sonuçlar aldığımız, yüzümüzü güldüren ve bir hekim olarak haz duyduğumuz hastalarımız çok. Tüm meslektaşlarımın iyi niyetli çabalarını biliyorum ama hayat koşuşturmacası içerisinde göz hastalıklarının geldiği noktanın farkında olmayan veterinerler de olabilir.

Köpeklerde kediler kadar göz enfeksiyonuna rastlamıyoruz. Özel bir nedeni var mı?

Haklısınız, kedilerde üst solunum yolları ve gözleri etkileyen enfeksiyonlar yaygın. Özellikle yavru kedilerde. Yeni doğmuş kediler yaşamlarının ilk günlerinde annelerinden mikroorganizmaları alabiliyor, iki aylık bile olamadan gözlerini kaybedebiliyor. Bu konuda hayvan severleri ve meslektaşları bilinçlendirmenin dışında destek olmaya da çalışıyoruz. El birliği ile birçoğunu ışığa kavuşturmak mümkün. Böyle kediler bizim özel ilgi ve şefkat alanımıza giriyor.

Geçtiğimiz yaz bir kargaya göz ameliyatı yaptınız. Başından sonuna ilginç bir hikâye olmalı, anlatır mısınız? Kuşlara göz ameliyatı rutin midir?

Kargayı iki genç insan fark etmiş. Gördüklerinde uçamıyormuş ve tedirginmiş. Yaklaşıp iletişim kurmuşlar ve gözlerinin görmediğini fark etmişler. Bir şekilde yakalayıp evlerine götürmüşler, sokaklarda ölmesin diye. Adını “Azman” koymuşlar. Evde karga beslemek hiç kolay değil ama şefkat böyle bir şey. Çok iyi kalpli insanlar var ülkemizde. Araştırmışlar, randevu alıp geldiler. Katarakt nedeniyle görmüyordu her iki gözü de. Ayrıntılı muayene ettik ve operasyon önerdik. Planladığımız gibi önce bir gözünü fakoemülsifikasyon yöntemi ile ameliyat ettik. Birkaç gün sonra Azman’ın görmeye başladığı haberi geldi, ilk kontrolünde de her şey yolunda görünüyordu. İkinci gözün ameliyatını ve Azman’ın tekrar doğasına dönmesini planlarken, aniden rahatsızlandığını ve birkaç saat içerisinde öldüğünü öğrendik. Sanırım mide-bağırsak problemi yüzündenmiş. Çok üzüldük elbette, tesellimiz ömrünün son dört haftasında ona ışık verebilmemiz oldu. Çok yaygın ve rutin değildir kanatlılarda göz operasyonu. Ancak dünyada egzotik hayvan hekimliği bize göre daha gelişmiştir. Ülkemizde de yaban hayatı hekimliğiyle ilgilenen meslektaşlarım var. Bu konudaki duyarlılığı artırmamız gerekiyor.

Tek uzman kliniksiniz, fiyatlarınız çok pahalı mı? Kolaylıkla randevu alınabiliyor mu? Sokak hayvanlarına özel indiriminiz var mı?

20 yıllık bilgi ve deneyim ile ileri teknolojiyi, ülkemizin ilk ve tek göz hastalıkları merkezi Veteriner Göz Merkezi’nde birleştirdik. Gözden başka hiçbir alanla ilgilenmiyoruz. Tüm konsantrasyonumuz hastalarımızı ışığa kavuşturmak. Göz cerrahisinde kullanılan malzeme de, cihazlar da oldukça pahalı. İlk bakışta muayene ücreti pahalı gibi gelse de, içerisinde bazı testler, ultrason muayenesi, tansiyon ölçümü, retina taraması gibi uygulamalar var. Yani ödenen muayene ücreti tanıya yönelik yapılacak tüm ileri teknoloji uygulamalarını da kapsıyor. Ücretlendirme politikamız olabildiğince hasta ve hasta sahiplerimizin lehine. Randevu taleplerini asistanım değerlendiriyor ve durumun aciliyetini göz önüne alarak randevu veriyor. Şimdilik bir sorun yok, birkaç gün içerisine herkes randevusunu alabiliyor. Kurulduğumuz günden beri sahipsiz ya da geçici himayedarı olan hastalar için yüzde 50 indirim yapıyoruz. Yani diyoruz ki, siz bir canlıyı ışığa kavuşturmak için yola çıkın, biz maddi yükün yarısını sırtlarız.

Kaynak: TrendSetter İstanbul |